TOEFL IBT

TOEFL IBT Nedir?

TOEFL IBT (Test Of English as a Foreign Language – Internet Based Test), Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık programlarından muaf olmak isteyen, lisans ve lisans üstü eğitimlerine yurt dışında devam etmeyi planlayan ya da herhangi bir iş başvurusu için İngilizce bilgi seviyesini kanıtlamak isteyen kişilerin girebilecekleri bir sınavdır.

Her Sınav Listening, Reading, Speaking ve Writing olmak üzere, her biri 30 puan üzerinden değerlendirilen 4 ayrı bölümden oluşmaktadır.  (Toplam 120 puan)

2005 yılından itibaren uygulanmakta olan yeni jenerasyon TOEFL IBT sınavında adayın dil becerileri ayrı ayrı test edilmekle kalmayıp, adayın bu becerileri bir arada kullanabilme yeteneği de ölçülmektedir. Bu sebeple Writing ve Speaking bölümlerinde bütüncül (Integrated) soru şekillerine yer verilmektedir. Bu sorularda adaya önce belli bir konuda kısa bir okuma parçası ve yine kısa bir dinleme parçası verilip, buradan edindiği bilgiler ışığında söz konusu konu hakkındaki görüşlerini yazılı (Writing bölümünde) ve sözlü (Speaking bölümünde) ifade etmesi beklenmektedir.

WhatsApp chat