YDS HAZIRLIK

YDS Nedir?

Yabancı Dil Sınavı, 2012 sonbahar dönemine kadar ÜDS (Üniversitelerarası Kurum Yabancı Dil Sınavı) ve KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavı) olarak ÖSYM tarafından farklı iki formatta ve tarihlerde düzenlenen sınavların tek başlık ve içerikte birleşmesiyle bugünkü halini almış bulunmaktadır.

YDS İlkbahar dönemi sınavı; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden yapılır. Sonbahar Dönemi Sınavları ise sadece; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden yapılmaktadır.

YDS de sınav süresi 150 dakikadır ve adaylara toplamda 80 soru sorulmaktadır. Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Yani alınan puan sınav tarihinden sonra en çok 5 yıl içinde kullanılabilir.

Adayların bu eğitim programına katılabilmeleri için en az orta seviyeye sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan adaylar ilk girişinde zaman kaybetmeden istediği notu almaktadır. YDS kurslarına katılmak isteyen adaylar dil seviyelerinden emin değillerse ücretsiz olarak uygulanan bir seviye tespit sınavına katılırlar. Sınav sonucuna göre kursa kayıt işlemi yapılır ve YDS’ye hazırlık süreci başlamış olur. Sınav sonucunda bu kursa katılabilmek için yeterli notu alamayan adaylar genel gruplara alınarak, öncelikle dil seviyelerinin en az orta düzey olması sağlanır

YDS’nin çeşitli bölümlerinde çeşitli strateji ve taktikler uygulamak mümkündür. Ancak bu taktik ve stratejiler ile sınavın tamamında başarılı olmak imkansızdır. 
YDS’de  yüksek not hedefliyorsanız, öncelikle kelime bilgisi (vocabulary) ve dilbilgisi (grammar) konularında iyi bir seviyede olmanız gerekmektedir. Bu bilgiyi taktik ve stratejilerle birleştirdiğinizde, hedeflediğiniz puanlara ulaşabilirsiniz.

YDS eğitimleri genel konularının tekrarının yapılması ile başlar ve tüm YDS konularını içeren bir eğitim sürecinden oluşur. Geçmiş yılların YDS soruları ve farklı kaynaklardan itina ile seçilmiş benzer sorular, konusunda uzman eğitmenlerinin gözetiminde çözümlenir. Yapılan yanlışların ve en çok kullanılan çeldiricilerin çeşitleri, YDS’de en çok çıkan kelimeler, doğru yaklaşım teknikleri eğitimi ile kursiyere aktarılır.

CITI English Yabancı Dil Okulları kendi başına çalışmakta zorlanan adaylar için YDS kursları çeşitli ödevler ve ekstra çalışmalarla hazırlık sürecini belli bir sisteme oturtur. Bu da sonuç olarak adayın moralini arttırarak amaca daha fazla motive olmasını sağlar. Bunun yanında adayın sınıf ortamında olması, hem başkalarının sorduğu sorulardan faydalanma hem de anlamadığı noktalar için anında cevap alabilme fırsatını getirir. Bu açılardan bakıldığında YDS hazırlık döneminde kursa gitmek adaylar için faydalı olmaktadır.

YDS gibi dilde yetkinlik sınavlarına yönelik eğitim verebilmek için bu alanda özel branşlaşma gerekmektedir. Bu sınavların tekniğine, soru tarzına hakim olmak ve bu tekniği kursiyere en iyi şekilde aktarabilmek gerekmektedir. CITI English Yabancı Dil Okulu  kadrosu bu vasıflara sahip, yıllardır sadece YDS eğitimleri veren deneyimli eğitmenlerden oluşmaktadır.

CITI English Yabancı Dil Okulları’nda  YDS hazırlık sistemine göre konular hafta hafta anlatılmaktadır. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için tüm konular bittikten sonra deneme sınavları uygulanmaktadır. Böylece adaylar deneme sınavları sayesinde kendilerini deneyerek sınava hazır hale gelirler.

WhatsApp chat